Sunnhordland

DNA-testede linjer i Sunnhordland

Dette er et delprosjekt under Norgesprosjektet DNA, og dekker områdene Bømlo, Etne, Fitjar, Kvinnherad, Stord, Sveio og Tysnes.

Sunnhordland er den sørvestlige delen av Hordaland fylke. Området har en rik eldre historie, og mange gamle slektslinjer fra før 1650 er kjent.

Andre deler av Hordaland får egne delprosjekter, under arbeid.

Testede farslinjer Y-DNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Navn i kursiv betyr at mottest er ønsket, se egen liste under.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe og SNPs
E
255747  Ola Jonson 1620-1693 Tysnes HRD E-L542
G
255747 Lars Jonsson Storedale 1704-1777 Kvinnherad HRD G2a L140+, L497+
I1
247221 Nils Torbjørnsen Gjelland b1581 Tysnes HRD I1 (DF29)
364564 Jens Monssen Kirkhus b.1845 Kvinnherad HRD I1 (DF29)
237742 Reinert Andersson Agdestein 1665-1745 Stord HRD I1 (DF29)
I1 L22+
249663 Peder Jenssen Brekke b. 1669 Bømlo HRD Lars Pedersen Brekke b 1718 I1 DF29+ probable
249666 Peder Jenssen Brekke b. 1669 Bømlo HRD  ? I1 DF29+, L22+ probable
102086 Oluf Tveit 1570-1623 Utåker, Kvinnherad HRD I1 DF29+, L22+, L813+
249667 Mowat fra Shetland til HRD Peder Kristofferson Barmen 1836-1910 HRD I1 DF29+, L22+ probable
287711 Mowat  ? I1 DF29+, L22+ probable
I1 L1302+
N85663 Ivar Arnesson Slede/Sandvik 1431-1512 Kvinnherad HRD Jacob Lauritsson Uggdal f ca 1550 I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+, L1301+, L1302+
425906 Ivar Arnesson Slede/Sandvik 1431-1512 Kvinnherad HRD Samson Lauritsson Kjerland f ca 1570 I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+, L1301+, L1302+
315348 Ivar Arnesson Slede/Sandvik 1431-1512 Kvinnherad HRD Erik Jonsson Dall til Brandvik f c 1575 I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+, L1301+, L1302+
I2 P37.2+
276146 Knut Jakobson Hidle 1645-1721 Bømlo HRD I2 L460+, P37.2+
J1 L321+
N103814 Peder Førde d ab 1628 Sveio HRD ? J1 L255+, L321+
R1a M417+
287722 Hans Hanson Kirkhus b 1729 Kvinnherad HRD R1a-M512
315312 Simon Hansson Valestrand b 1690 Sveio HRD  R1a-M512
R1a L448+
290105 Bård Bårdsen f 1640 Etne HRD R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179+  YP386+ YP383+ YP412+ YP1169
392083 Kristen Ænes 1580-c 1630 Kvinnherad HRD R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448
R1a Z287+
N98256 Isach Roaldsson f 1745 Etne HRD R1a M417+ Z284+ Z287+ (CTS8277)
315355 Endre Halvards Vestbøstad 1758-1832 Fitjar HRD R1a M512+ Z284+ Z287+ (CTS8277)
R1b P312+
272087 Gudmund Gamle Ølfernes 1585-1650 Kvinnherad HRD Ølver Gudmundsen 1702-1776 Utåker R1b M269+ (P312)
N201518 Johannes Olsson Tjelflåt f c 1650 Skånevik, Etne HRD R1b M269+ (P312)
R1b U106
366034 Helge Jonsson Hatteberg 1645-1682 Kvinnherad HRD R1b M269+ U106+ Z18+
544091 Brynjulf Monsson Lid 1676-1743 Kvinnherad HRD R1b M269+ U106+ Z18+
339595 Kristen Nilsson Søra Sele 1711-1785 Bømlo HRD R1b M269+ U106+ Z381+ Z156+ Z307+
287698 Knut Alvsvåg d ca 1601 Bømlo HRD Knut Sjursson Alvsvåg f 1597 R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ FGC20667+
315328 Knut Alvsvåg d ca 1601 Bømlo HRD Gabriel Sjursson Avlsvåg f 1615 R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ FGC20667+

 

Testede morslinjer mtDNA

Kitnummer Eldste kjente ane i rett morslinje søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H – bare HVR
276141 Helga Eliasdt Nernes 1770 Etne HRD H A16129G, C16176T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C195T, A200G, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H1
272111 Adelus Gautesdt Bjelland b.1510 Valen HRD H1-x A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H1ag1
200367 Brita Pedersd Ølfernes b ab 1735 Holmedal, Skånevik HRD H1ag1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H1e1
395162 Ragna Rasmusdt 1740-1789 Sveio HRD H1e1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2
253228 Synneva Torsteinsdtr Økland b1720 Bømlo HRD H2a2a2 T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H3
315328 Malene Gunnarsdtr Meling 1640-1702 Bømlo HRD H3 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H49
235301 Anna Mortensdtr Helland b.1670 Tysnes HRD H49a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16234T, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
H4
322933 Else Eigeland b1710 Bømlo HRD H4a1a3a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 315.1C
H4a1c1
358504 Åse Tørrisdt Østrem d1694 Etne HRD H4a1c1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C152T, C195T, A247G, G316A, 309.1C, 309.2C, 315.1C
314174 Magdalena Trondsdt Ånes 1497-1540 Kvinnherad HRD H4a1c1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C152T, C195T, A247G, G316A, 315.1C
H5
315327 Helga Endresdtr Børøyno 1721-1804 Bremnes HRD H5s A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16231C, T16278C, T16304C, G16391A, C16519T C64Y, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, C456T, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H64
199560 Anna Roarsdt Totland c1660 Moster, Bømlo HRD H64 A16129G, T16187C, C16189T, T16195C, T16223C, G16230A, T16278C, C16291T, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
84656 Kristi Larsd Flatråker b c1680 Tysnes HRD H64 A16129G, T16187C, C16189T, T16195C, T16223C, G16230A, T16278C, C16291T, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H6
340703 Kari Brynjelsd Dønhaug 1658-1740 Kvinnherad HRD H6a1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16362C, A16482G, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, T239C, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
I
364905 Sophie Jensd Paust c.1719-1802 Stord HRD I3a T16086C, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16319A, G16391A C146T, C195T, T199C, T204C, G207R, T239C, T246C, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C, 522.5A, 522.6C, 573.1C, 573.2C
K
N110758 Barbro Johannesdt Laukhammer 1739-1812 Huglo HRD K2 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U2
360997 Gjertrud Setre c1675- c1750 Tysnes HRD U2 A16051G, T16092C, A16129c, A16182c, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, C16311T, T16362C C195T, T217C, A247G, A508G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
U4
401227 Brita Nilsdatter Levåg 1660-1703 Fitjar HRD U4a1a A16129G, C16134T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C C146T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b
331828 Anne Andersdtr Agdestein 1679-1770 Stord HRD Kari Johannesdatter Lønning 1753 U5b2a2b A16129G, T16187C, C16192T, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, G16398A, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
260040 Anne Andersdtr Agdestein 1679-1770 Stord HRD Gunhild Pedersdatter Lønning 1739-1771 U5b2a2b A16129G, T16187C, C16192T, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, G16398A, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C

 

Moster gamle kirke

Comments are closed