Romsdal

Romsdal har foreløpig svært få testede linjer, så det er alt for tidlig å si noe om haplogruppefordeling i området.

Har du direkte fars- eller morslinje fra Romsdal? Test Y-DNA eller mtDNA og bli med!

Sponse en test?

Om du er interessert i å bidra til at vi får testet bestemte linjer i Romsdal kan dette gjøres via Norgesprosjektet gjennom denne lenken.

Merk beløpet med enten Romsdal, eller navn på stamfar i linja man ønsker test fra. Vil man bidra til videre testing for eksisterende kit, skriv opp kitnummer, og gjelder beløpet en bestemt haplogruppe, noter SNP eller haplogruppens navn.

Testede farslinjer – Y-DNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra Romsdal har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

Se også vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet for å se STR-verdier for hvert testkit.

Navn i kursiv betyr at mottest for kontroll av linja er ønsket, se egen liste under.

Kitnummer Eldste kjente ane Brødresplitt Haplogruppe
E
436852 Ole Rasmusson Tomren b c 1600 Tomrefjord MRO nære slektninger E-M78+ V13+ Z5018+ S2979+ FGC11457+, FGC11450+ Y17350+ (E-M35+)
219123 Ole Rasmusson Tomren b c 1600 Tomrefjord MRO nære slektninger E-M78+ V13+ Z5018+ S2979+ FGC11457+, FGC11450+ Y17350+ (E-M35+)
I1 S4795
FTDNA ukjent Steffen Arnesson Øverås 1707-1759 Vestnes
127230 Jon Jonsson Røssok Gjelsten b1645 Harøya MRO I1 DF29+ CTS6364+ (S4795)
487480 Anders Andersen Valset b 1640 Sunndal MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ S4767+ S7642+ Y6339
498253 Anders Johnsen Farstad d 1815 Fræna MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ S4767+ S7642+ Y6339
308471 Lauritz Pedersen Friis, Silset f c 1550 Eide MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ S4767+ S7642+ Y6339
I1 L22
273890 Søren Oleusen Sporsem 1665-1692 Gossen Aukra MRO I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+
316005 Knut Olsson Jemne 1799-1861 Eide MRO I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ P109+
I1 Y18697
181214 Find Olsen Berg b 1769 Kleive MRO I1 DF29+ Y18697+ (Y10633)
421198 Ola Larson Tjelle c 1675-1744 Nesset MRO I1 DF29+ Y18697+ (Y10633)
I1 Z58
314174 Jon Jonsen Berild 1630-1692 Innfjord, Rauma MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z2041+
216737 Store-Rasmus på Harøya Gunder Rasmusson Myklebust b1662 Harøy MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ Z73+ Y3657
216738 Store-Rasmus på Harøya Ingebrigt Rasmusson Myklebust b1655 Harøy MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ Z73+ Y3657
481305 Ole Svendsson Vågshavn 1730-1806 Vågstranda  MRO I1 DF29+ Z58+ Z140+
338087 Jon Sivertsson Halås 1612-1670 Eide MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ Z73+ Y3657+L1302+ Y12931+
I2
B14219 Elling Askildsen Talstad 1609-1666 Fræna MRO I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433
405289 Anders Iversson Sogge b 1727 Grytten MRO I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433
291696 Johan Jensen Bjørkliplass 1802-1878 Klæbu STR I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433
N160130 Rafael Andreas Iversen b 1892 Aukra MRO I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433
211980 Johannes Hunnes c1570-1623 Rødven, Veøy MRO I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433+ S2364+ Z78+
Q – se også Sunnmøre
222263 Stener Olufsson Eik b1625 Vatne MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
B2452 Nils Vike 1648-1700 Vikebukt MRO Q1a M242+
200099 Anders Olsen Raknestangen bc1700 Midsund MRO Q M242+ L56+ L53+ L804+
185943 Ole Olsen Tomren b1834 Fiksdal MRO Q M242+ L56+ L53+ L804+ JN13+ JN21
R1a
Vikingprosjektet Erik Olsson Sandhaug 1750-1800 Fræna MRO R1a
R1a L448
N92456 Ingebrigt Joensen Kylling b1765 Rauma MRO R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179+ YP1420
N53890 Knut Eriksen Rakvåg b.c1695 Otrøy MRO R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179
N21373 Søren Ragnum 1580-1640, Rauma, MRO R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448
R1a Z287
297895 Povel Ellevsen Ormem 1765-1828, Grytten, MRO R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ CTS5848+ S7680+ YP4889
237754 Steffen Olsen Vågsæter, c.1689-1742, Veøy MRO R1a M512+ Z284+ Z287+ YP401
R1b L21
N85751 Nils Olsen Søvik, ca. 1737 – 1785 Gjemnes MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+
Vikingprosjektet Lasse Olsen Helset b.1751 Vestnes Romsdal MRO Peder Gjert Andersson Øverland f 1859 R1b M269+ P312+ L21+
N107492 Lasse Olsen Helset b.1751 Vestnes, Romsdal MRO Sivert Andersson Øverås f 1855 Vestnes R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
231221 Halvor Olsen Storvik 1649-1710 Sekken MRO Ola Lassesson Helset f 1779 Vestnes R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+ Z16434
211524 Jacob Ellingsen Ulvestadbakken c1625 Vatne MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
N71495 Arne Pedersson Synnaland, c1664, Haram MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
R1b U106
259235 Thomas Torsteinsson Opdal b c 1700 Bolsøy MRO R1b M269+ U106+ Z18+
501380 Rasmus Jonsson Blø 1680-1730 Midsund MRO R1b M269+ U106+ Z18+ Z17+ Z372+
200100 Nils Rasmusson Aas c1615-c1670 Vestnes MRO R1b M269+ U106+ Z381+ L48+ Z326+
219657 Erik Larsson Sylte d.1597 Tresfjord Veøy MRO Lars Larsson Kyrkje-Sylte f ca 1750 R1b M269+ U106+ Z381+ Z156+ Z307+ DF98+
 Oppdatert 13. sep 2016

Ventede Y-tester – expected

Kit Eldste kjente ane i farslinja Brødresplitt

Ønskeliste for kandidater til Y-test

Har du flere ønsker, send oss gjerne en epost. Vil du bli med og hjelpe til med midler til testingen, så doner gjerne et beløp, lite eller stort, se lenger opp for hvordan.

Mannlig etterkommer i rett farslinje bakover til: Sønnelinje Om etterkommere
Lensmannslekta på Sylte, Tresfjord Det fins mange  etterkommerlinjer som sies å stamme fra Sylte.
Knut Hansson Horsgård 1628-1703
Trond Pedersson Borvik 1707-1773 Stamfar til Malo-slekter
Anders Bjørnsson Gribbestad ca 1565-1665 Sies å stamme fra Kane- eller Aspa-ætt. Svært usikkert om det fins nålevende etterkommere i rett farslinje
Nils Knutsen på Dalset, ca 1500, Rødven  Stor etterslekt fra Rødvenområdet

 

Testede morslinjer – mtDNA

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kit Number Eldste kjente ane i morslinja Søstersplitt Haplogroup HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H – videre testing anbefalt
235091 Berit Arnesdt Opstad 1693-1737 Otrøy MRO H A16129G, T16187C, C16189T, C16221T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H1b1
N53890 Karen Knudsdatter f c 1777 Bjørnsund MRO H A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C
H1c22
204907 Eli Trondsdt Mittet 1712-1756 Veøy MRO Anna Aslaksdotter Sekkenes f 1833 Sekken H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T
297895 Eli Trondsdt Mittet 1712-1756 Veøy MRO Eli Aslaksdotter Sekkenes f 1850 Sekken H1c22 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, T477C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1n1
268772 Eli Asmundsdotter Malmedal d 1772 Fræna MRO H1n1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H11a
521753 Marit Pedersdotter Hustad f 1799 Fræna H11a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, A16293G, C16519T G73A, C146T, C151T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
501380 Hille Larsdotter Rypdal 1675-1751 Tresfjord H11a2a T16092C, A16129G, T16140C, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, A16293G, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
H26a1
238909 Anne Olsdotter Rørset c 1700 Otrøya Midsund MRO H26a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, A16309G, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H5
345255 Ingrid Olsdotter Sæter f c 1796 Grytten MRO H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T G73A, C146T, C195T, A247G, C456T, 315.1C
22946 Ingeborg Lassesdotter Røsberg c 1695-1754 Bolsøy MRO H5a1k A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, C456T, 315.1C
441147 Ingeborg Larsdotter Bakken f 1818 Nesset MRO H5a1k A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, C456T, 315.1C
 446345 Kari Knutsdotter Dale f 1852 Hen, Grytten MRO H5k A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, G207A, A247G, C456T, 522.1A, 522.2C, 315.1C
HV
119766 Gunborg Knutsdt Skjegstad ca 1707-1767 Vestnes MRO Anne Andersdtr Kjøpstad 1742-1799 Vestnes HV A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T C64T, T72C, G73A, C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
I2
 264092 Marit Olsdotter Langset 1824-1903 Nesset MRO I2a G16145A, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16391A C146T, C195T, T199C, T204C, G207A, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
T2b21
462982 Anne Christensdotter Morsund f 1761 Sandøy MRO T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C151T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
U2
N101891 Lisbet Hanibalsd Gjelsten b 1617 Fiksdal MRO U2 A16051G, T16092C, A16129c, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16362C
U4a1a
233879 Brit Børgesd Skeidsvoll f 1690 Tresfjord MRO U4a1a A16129G, C16134T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C C146T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
U5b2a1a1
161919 Synneve Olsdtr Devold f c.1640 Rauma MRO U5b2a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16239T, T16278C, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
W
211524 Anne Nilsdotter Rødal f 1730 Fræna MRO W T16093C, A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, G16230A, T16278C, C16291T, C16292T, C16311T, T16325C
Z
283145 Marit Åram f 1876 Åndalsnes MRO Z1a1a C16185T, T16187C, C16189T, T16224C, G16230A, C16260T, T16278C, T16298C, C16311T C146T, C151T, C195T, A247G, A249d, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
Oppdatert 13. sep 2016

 

Ønskeliste for kandidater til mt-test

Har du flere ønsker, send oss gjerne en epost. Vil du bli med og hjelpe til med midler til testingen, så doner gjerne et beløp, lite eller stort, se lenger opp for hvordan.

Direkte etterkommer i rett morslinje bakover til: Datterlinje Om etterkommere

 

Litteratur

Romsdal Sogelags Kjeldeskrift her fins blant annet:

  • Raumadalsfolket – ættebok for Grytten
  • Bolsøyboka 2
  • flere skattelister for 1600- og 1700-tallet

Slekt og Data i Romsdal

(mer kommer, liste under arbeid)

 

Comments are closed