Sunnmøre

Sunnmørsprosjektet DNA

Mange med aner på Sunnmøre og omegn har testet DNA med tanke på slektsgransking. Målet er å klare verifisere mange av våre linjer langt bakover ved hjelp av slik testing. Jo flere med sunnmørske direkte fars- eller morslinjer som tar tester, desto mer kan vi finne ut. Hovedfokus er Sunnmøre med tilgrensende områder av Nordfjord og Romsdal, der det er naturlig.

Ut fra testede linjer så langt ser det ut til at sunnmørsområdet har flere uvanlige Y-haplogrupper i forhold til resten av landet. Statistikk kommer senere, men vi har en lokal opphopning av de mer sjeldne Y-haplogruppene G og Q.

Sponse en test?

Om du er interessert i å bidra til at vi får testet bestemte linjer i Møre og Romsdal kan dette gjøres via Norgesprosjektet gjennom denne lenken.

Merk beløpet med enten Møre, eller navn på stamfar i linja man ønsker test fra. Vil man bidra til videre testing for eksisterende kit, skriv opp kitnummer, og gjelder beløpet en bestemt haplogruppe, noter SNP eller haplogruppens navn.

Testede farslinjer – Y-DNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra Sunnmøre har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden. Se også kart over Y-resultater.

Navn i kursiv betyr at mottest er ønsket, se egen liste under.

Kit Eldste kjente ane i farslinja Brødresplitt Haplogruppe – SNPs
G Z30723+
160766 Ola Pedersson Viddal d 1625 Hjørundfjord MRO Ivar Jensson Viddal f 1690 Hjørundfjord MRO G2a L140+ L497+ Z725+ Z30723+
197296 Ola Pedersson Viddal d 1625 Hjørundfjord MRO Peder Jensson Viddal f 1693 Hjørundfjord MRO G2a L140+ L497+ Z725+ Z30723+
200096 Jon Jetmundsson Standal d 1645 Hjørundfjord MRO G2a L140+ L497+ Z725+ Z30723+
200097 Jacob Knutsson Trandal f 1635 Hjørundfjord MRO G2a L140+ L497+ Z725+ Z30723+
287718 Halkjell Olsson Lillebø ca 1698-1765 Sunnylven MRO Klokset, Vatne G2a L140+ L497+ Z725+ (Z30723)
G F1300+
184434 Knut Ellingsen Rønneberg 1660-1720 Norddal MRO G2a L140+ L497+ Z725+, L42+ F1300+
269501 Rasmus Arnesson Nordbrekke f 1640 Sunnylven MRO Rasmus Arnesson Brekke f 1732 Sunnylven MRO G2a L140+ L497+ Z725+, L42+ F1300+
199551 Rasmus Arnesson Nordbrekke f 1640 Sunnylven MRO Ole Arnesson Brekke f 1739 Sunnylven MRO G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
204491 Elling Gundersson Eidsvik c 1585-1635 Vatne MRO Lars Ellingsson Vadset f c 1769 Vatne MRO G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
196144 Elling Gundersson Eidsvik c 1585-1635 Vatne MRO Elling Ellingsson Vadset f c 1787 Vatne MRO G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
N182008 Harald Kolbeinsson Hilde f 1604 Innvik SFJ G2a L140+ L497+ Z725+, L42+ F1300+
478650 Mogens Larsen Catz b1649 Røros TRØ  Innvik SFJ? G2a L140+ L497+ Z725+, L42+ F1300+
I1
127230 Jon Jonsson Røssok Gjelsten b 1645 Harøya MRO I1 DF29+ (videre SNP-test anbefales)
N66994 Ola Jakobsson Ringstad f ca 1722 Ulstein MRO I1 DF29+ Y18697+ (Y10633)
I1 S4795+
488098 Jetmund Mortensson Osnes 1723-1776 Haram MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+
488098 Christoffer Olsson Flem 1723-1776 Haram MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17606+ Y17610+ A14598+
210934 Ingebrigt Sætre d c 1607 Ørsta MRO Peder Olsson Sætre 1661-1749 I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17606+ Y17610+ A14598+
256353 Ola Engebretsson Ose, d. 1658 Ørsta MRO I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17606+ Y17610+ A14598+
275994 Olav Eriksson Myklebust ca.1510-1574 Ørsta MRO Nils Pedersson Sørheim 1720-1811 I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17606+ Y17610+ Y22010+
N179617 Olav Eriksson Myklebust ca.1510-1574 Ørsta MRO Jon Pedersson Sørheim 1728-1792 I1 DF29+ (CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17606+ Y17610+ Y22010+)
459353 Jon Olsson Skylstad 1606-1682 Hjørundfjord MRO Ola Olsson Skylstad 1824-1894 I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17610+
510302 Jon Olsson Skylstad 1606-1682 Hjørundfjord MRO Elias Olsson Skylstad 1834-1922 I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17610+
I1 L22+
511332 Knud Olsson Stette 1702-1749 Skodje MRO I1 DF29+ CTS6364+ (L22)
254974 Abraham Hanson Torheim c 1660-1749 Eid SFJ I1 DF29+ CTS6364+ (L22)
390523 Lars Jonsson Dravlaushol d 1740 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ (L22)
288396 Knut Endresen Biørhovde d1731 Nordfjordeid SFJ I1 DF29+ CTS6364+ L22
N51190 Knut Askjelson Øvrelid c 1689-1757 Hareid MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22
N17950 Samuel Langlo 1550 – 1612 Stranda MRO Salamon Pedersson Langlo f 1634 I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (L813?)
183631 Knut Pedersson Langlo 1585-1670 Stranda MRO Ole Nilsson Lie 1765-1836 Opshauglien
I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (L813?)
N59218 Josef Mikkelsen 1732-1792 Eid SFJ I1 DF29+ CTS6364+ L22+ P109- (L813?)
N13623 Botolf Olsson Fure Voldset 1644-1730 Stryn SFJ Vollset, Sunnylven I1 DF29+ CTS6364+ L22+ P109- (L813?)
I1 Y3603+
501751 Mons Nilsson Skylstad c 1620-1687 Hjørundfjord MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (Y3603)
233940 Henrik Knutsen Leite 1596-1690 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (Y3603)
345589 Ole Eriksson Langvatn f c 1570 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (Y3603)
460909 Ole Eriksson Langvatn f c 1570 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (Y3603)
323308 Rasmus Jetmundsson Driveklepp c 1699-1763 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ (Y3603)
I1 L258+
183108 Jon Olsson Dale 1654-1727 Norddal MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ L287+ L258+
236264 Lars Andersson Reite c 1730-1808 Volda MRO I1 DF29+ CTS6364+ L22+ L287+ L258+
411899 Karsten Jonsson Randall/Fyrde c 1545-c 1630 Volda MRO Elling Olsson Førde c 1666-1729 I1 DF29+ CTS6364+ L22+ L287+ L258+
312189 Karsten Jonsson Randall/Fyrde c 1545-c 1630 Volda MRO Jon Olsson Førde c 1663-1725 I1 DF29+ CTS6364+ L22+ L287+ L258+
367067 Karsten Jonsson Randall/Fyrde c 1545-c 1630 Volda MRO Elling Olsson Førde c 1666-1729 I1 DF29+ CTS6364+ L22+ L287+ L258+
I1-Z58
230598 Jens Didriksson Nes f 1672 Ellingsøy MRO I1 DF29+ (Z58)
217981 Bertel Olsson Langlo f 1657 Stranda MRO I1 DF29+ Z58+
216737 Store-Rasmus Ingebrigtsson f c 1595 Ørskog MRO Gunder Rasmusson Myklebust f 1662 Harøy MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ Z73+ L1301+ 1302-
216738 Store-Rasmus Ingebrigtsson f c 1595 Ørskog MRO Ingebrigt Rasmusson Myklebust f 1655 Harøy MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ Z73+ L1301+
221605 Siur Carlsen Ulla f c 1774 Haram MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ Z73+ (L1301)
225738 Kristoffer Ellingsson Øvsteberget c1640 Volda MRO I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ Z73+, L1301+ L1302-
I2
280398 Knut Pederson Frøystad ca 1720-etter 1740 Herøy MRO I2 L460+ L35+ M223+
N70274 Jon Skodje f ca 1620 Skodje MRO I2 L460+ L35+ M223+ M284+, L1195+
216400 Peder Simonsson Hove 1674-1754 Stordal MRO Ole Pedersson Brune 1760-1831 Stranda I2 L460+ L35+ M223+ Z161+, L801, Z183, CTS6433
485680 Peder Simonsson Hove 1674-1754 Stordal MRO Peder Pedersson Brune 1757-1837 Stranda I2 L460+ L35+ M223+ Z161+, L801, Z183, CTS6433
N
192893 Knut Olsen Grimslid 1669-1741 Hornindal SFJ N1c M178+ L708+
Q
200099 Anders Olsson Raknestangen f før 1700 Midsund MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
222263 Stener Olufsson Eik b1625 Vatne MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
B2452 Nils Vike 1648-1700 Vikebukt MRO Q1a M242+
N123391 Nils Olsson Lianes b1725 Stordal MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
466592 Ole Pedersson Eide b1653 Eidsdal MRO Q1a M242+
N110785 Nils Olsson Indreeide b1623 Eidsdal MRO Elling Nilsson Indreeide f 1668 Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
238579 Jon Knutsson Årset b1664 Geiranger MRO Åmund Knutsson Gomsdal f 1753 Geiranger Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
439572 Jon Knutsson Årset b1664 Geiranger MRO Ingebrigt Knutsson Gomsdal f 1757 Geiranger Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
276347 Sjur Oplendskedal 1657 -1746 Geiranger MRO Ole Petter Iversson Tjønes 1822-1898 Sykkylven Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
Viking project Sjur Oplendskedal 1657 -1746 Geiranger MRO Hans Jakob Thomas Olsson Blindheim f 1855 Sykkylven Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
23andMe Sjur Oplendskedal 1657 -1746 Geiranger MRO Sivert Iversson Tjønes 1817-1860 Sykkylven Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
185943 Ole Olsen Tomren b 1834 Fiksdal, Romsdal, MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+ JN15
10840 Knut Kolbeinsson Kolås f 1605 Ørsta MRO Mads Knutsson Fyldal f 1719 Ørsta MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
394306 Knut Kolbeinsson Kolås f 1605 Ørsta MRO Mads Knutsson Fyldal f 1719 Ørsta MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
58079 Knut Kolbeinsson Kolås f 1605 Ørsta MRO Guttorm Knutsson Fyldal b1712 Ørsta MRO Q1a M242+ L56+ L53+ L804+
R1a – ukjent undergruppe
Viking project Ole Pedersson Erstad 1540-1610 Sykkylven MRO R1a
Viking project Lars Ellingsson Sandvik f 1600 Sykkylven MRO R1a
Viking project Henrik Henriksson Leknes f 1779 Hjørundfjord MRO R1a
R1a-L664
329353 Styrkar Knutsen Karlsbakke 1690-1758 Sula MRO R1a M417+ CTS4385+ L664+ YP4444+
N69768 Arnfinn Jonsson Roald 1733-1776, Vigra MRO R1a M417+ CTS4385+ L664+
378691 Hans Thorsteinsson Flisnes 1650-1710 Borgund MRO R1a M417+ CTS4385+ L664+ YP4444+
217980 Laurits Olufsson Flydal 1616-1687 Geiranger MRO R1a M417+ CTS4385+ L664+ YP432+
R1a M417+ Z284+ L448+
227035 Lars Hansson Haddal 1685-1742 Ulstein MRO R1a M417+ Z284+ L448+
217993 Mons Nilsson Myklebust c1570-c1630 Stranda MRO R1a M417+ Z284+ L448+
360832 Lauritz Olsson Ytterdal 1620-51, Eidsdal MRO R1a M417+ Z284+ L448+ YP355+ YP4963
114089 Elling Iverson Myklebust 1606-1683 Stranda MRO Olaus Gabriel Olsson Vaksvik f 1842 Ørskog R1a M417+ Z284+ L448+ YP355
499481 Elling Iverson Myklebust 1606-1683 Stranda MRO Severin Johannes Olsson Vaksvik f 1826 Ørskog R1a M417+ Z284+ L448+ YP355
N41719 Tore Vik d 1500s Ulsteinvik MRO R1a M417+ Z284+ L448+ YP355
N85299 Johannes Røyrhus f. c 1630 Sunnylven MRO R1a M417+ Z284+ L448+ CTS4179+
345592 Iver Jensson Kvangardsnes c1709-1784 Volda MRO R1a M417+ Z284+ L448+ CTS4179+ S6353+
209395 Rasmus Ingebrigtsson Slåttelid c1761 Volda MRO R1a M417+ Z284+ L448+ CTS4179+
211159 Peder Styrkarsson Berli c 1636 Valldal MRO R1a M417+ Z284+ L448+ CTS4179+ YP386+ YP383
R1a M417+ Z284+ Z287+
B119259 Ola Endresson Standal c1600-1660 Hjørundfjord MRO R1a M417+ Z284+ Z287+ Z87+
N110752 Thor Sandal c1500- aft1563 Breim Gloppen SFJ R1a M417+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+
174621 Nils Lauritss Sandal 1560-1621 Breim SFJ R1a M417+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+
R1b M269 – oppgradering til Y67 eller SNP-testing anbefalt for å finne undergruppe av R1b
276139 Amund Torkildson Røyrvik b. 1821 SFJ R1b M269+
344552 Jon Eiriksson Vereide ca 1515-ca 1580 Gloppen SFJ R1b M269+
217978 Laurits Nilsson Kaste 1600-1655 Norddal MRO R1b M269+
287229 Amund Sjursson Eide c 1590 Volda MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ FGC5494+
228930 Gustav Britanus Urke f. 1884 Hjørundfjord MRO R1b M269+
R1b-P312
289329 Gunnar Knutsson Brekke 1680-1748 Ørsta MRO Johan Laurits Rasmusson Riise born 1864 Hjørundfjord, emigrated to the USA R1b M269+ (P312)
349221 Gunnar Knutsson Brekke 1680-1748 Ørsta MRO Edvard Karolus Rasmusson Rise f 1871 Hjørundfjord R1b M269+ (P312)
272583 Steffen Viddal f ca 1560 Hjørundfjord MRO Ola Steffensson Viddal 1695-1766 R1b M269+ P312+ U152+ L2+ Z49+
Viking project Steffen Viddal f ca 1560 Hjørundfjord MRO Peder Steffensson Viddal 1715-1762 R1b M269+ P312+ U152+
273531 Sakse Ottarsson Balle f ca 1535 Bjørkedal Volda MRO R1b M269+ P312+ U152+ L2+ Z49+
227848 Hans Olsen Klubben 1597-etter 1666 Bremanger SFJ R1b M269+ P312+ DF27+ Z196+ DF17+ CTS7768+
N89439 Jon Johansson Sundal c1575 Volda MRO R1b M269+ P312+ DF27+ Z196+ DF17+ CTS7768+
243401 Anders Torkildson Ytre-Eide bc1495 Stryn SFJ R1b M269+ P312+ L238+
R1b-L21
N114282 Knut Hole bef 1600-c1660 Sykkylven MRO R1b M269+ P312+ L21+
111060 Peder Hatlestad 1614-75 Dale Norddal MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ FGC5494+
N71495 Arnfinn Knutsson Lauka c 1722-1850 Haram MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ FGC5494+
N107492 Lasse Olsen Helset b.1751 Vestnes Romsdal MRO Sivert Andersson Øverås f 1855 Vestnes R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
Viking project Lasse Olsen Helset b.1751 Vestnes Romsdal MRO Peder Gjert Andersson Øverland f 1859 R1b M269+ P312+ L21+
231221 Halvor Olsen Storvik 1649-1710 Sekken MRO Ola Lassesson Helset f 1779 Vestnes R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
211524 Jacob Ellingsen Ulvestadbakken c 1625 Vatne MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
N71495 Arne Pedersson Synnaland c1664 Haram MRO R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z255+ L159.2+
R1b-U106
280009 Gregorius Hallkjellson Hole d c1721 Sunnylven MRO R1b M269+ U106+
181837 Sjur Torsson Ringstad b1570 Stranda MRO R1b M269+ U106+ (Z18?)
N116087 Mads Eirikson Bjørkedal, d. 1748, Førde SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ L48+ Z2+ Z7+ Z344+
274077 Steffen M. Byrkjeland 1769-1812 Naustdal SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ L48+ Z2+ Z7+ Z344+
62041 Knut Nilsson Eimhjelen 1618-1689 Gloppen SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ L48+ Z2+ Z7+ Z344+
200100 Nils Rasmusson Aas c 1615-c1670 Vestnes MRO R1b M269+ U106+ Z381+ L48+ Z326+
219657 Erik Larsson Sylte d etter 1597 Tresfjord Veøy MRO Lars Larsson Kyrkje-Sylte f ca 1750 R1b M269+ U106+ Z381+ Z156+ DF98+
Oppdatert 13. sep 2016

 

Ventede Y-tester – expected

Kit Eldste kjente ane i farslinja Brødresplitt
534182 Knut Jetmundson Øy 1570-1628 Ørsta MRO
217983 TBD Y37
217988 TBD Y37
217996 (Vestnes) TBA Y12
Y12

Ønskeliste for kandidater til Y-test

Har du flere ønsker, send oss gjerne en epost. Vil du bli med og hjelpe til med midler til testingen, så doner gjerne et beløp, lite eller stort, se lenger opp for hvordan.

Kitnummer Mannlig etterkommer i rett farslinje bakover til: Sønnelinje Om etterkommere
Olav på Overå* født før 1500 Stranda MRO Olav Eriksson Overå og
Olav Ellingsson Langlo
Dei to er syskenbarn, nevnt i skifte Oksvik 1573
219657 Oluf Eriksson Sylte f ca 1530 Lensmannsslekta i Tresfjord
211981 Jens Toresson Tynnøl d 1710 Tafjord Se også Gudbrandsdalen
Rett farslinje til Norddal/Sunnylven før 1660 Flere Y-tester i området trengs

 

Testede morslinjer – mtDNA

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kit Number Eldste kjente ane i morslinja Søstersplitt Haplogroup HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H – videre testing anbefalt
N98312 Marte Knutsdt Brekke 1673 Sunnylven MRO H1bs possible A16129G, T16187C, C16189T, A16220c, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H1bz
211159 Ingrid Toresdtr Møll c1675 Geiranger MRO H1bz A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16240G, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
441313 Eli Larsdotter Oplendskedal f 1734 Geiranger MRO H1bz A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16240G, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1
326735 Kari Rasmusd Blindheim c1745 Borgund MRO H1-T152C! T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
191483 Gjertrud Ludvigsdtr Sjøholt c1715 Ørskog MRO H1-T16189C! A16129G, A16182c, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H10e
274011 Kari Arnesdotter Aklestad c 1680-1756 Hjørundfjord MRO H10e T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, C16221T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H11a2a
272646 Gjertrud Kristoffersdotter Stranden f 1707 Ørskog H11a2a T16092C, A16129G, T16140C, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16265G, T16278C, A16293G, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1b1
N53890 Karen Knudsdatter b.c1777 Bjørnsund MRO H A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C
160766 Gunnhild Olsdotter Molvær b c 1755 Borgund MRO H1b1-T16362C A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C, T16362C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 315.1C
388162 Synnøve Andersdotter Ørstavik 1719-1799 Ørsta MRO H1b1 A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H1c22
204907 Eli Trondsdt Mittet 1712-1756 Veøy MRO Anna Aslaksdotter Sekkenes b1833 Sekken H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T
297895 Eli Trondsdt Mittet 1712-1756 Veøy MRO Eli Aslaksdotter Sekkenes b1850 Sekken H1c22 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, T477C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1e1
218072 Jørgine Jacobsdtr Skarbøvik 1797 Borgund MRO H1e1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1m1
297898 Synneve Gunnersdt Muren b c1756 Herøy MRO H1m1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
439572 Brit Iversdotter Kjølås f 1705 Stranda MRO H1m1 A16129G, C16169T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16241G, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, T471C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1n
N70274 Ingeleiv Larsd Giskemo b1673 Ørskog MRO Ragnhild Toresdotter Gjære 1774-1840 Ørskog MRO H1n-T146C! A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C152T, C195T, A247G, 309.1C, 309.2C, 315.1C, 522.1A, 522.2C
183108 Ingeleiv Larsdtr Giskemo b1673 Ørskog MRO Anne Toresdotter Gjære 1771-1851 Ørskog MRO H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T
198442 Ingeleiv Larsdtr Giskemo b1673 Ørskog MRO Ragnhild Toresdotter Gjære 1774-1840 Ørskog MRO H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T
440175 Maren Knutsdotter Sundal Volda MRO H1n-T146C! A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1o
329353 Berte Larsdotter Hole 1721-1764 Sykkylven MRO H1o A16129G, T16144C, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16355T G73A, C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2a2a2
N38321 Martha Torsd Gloppestad b c1720 Gloppen SFJ H T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T
N17090 Martha Gloppestad, c1745-1816 Vereide SFJ H2a2a2 T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T
H3
498444 Gjertrud Olsdotter Hatlenes 1735-1823 Vanylven MRO H3-T152C! A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T  G73A, C146T, C151T, C195T, A247G, A503G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
HV
119766 Gunborg Knutsdt Skjegstad ca 1707-1767 Vestnes MRO Anne Andersdtr Kjøpstad 1742-1799 Vestnes HV A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T C64T, T72C, G73A, C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
I2
272583 Gjertrud Olsd Saure 1685-1760 Hjørundfjord MRO I2 T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16391A C146T, C195T, G207A, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
 431244 Karen Thoresdotter Knivsflå Geiranger MRO I2 T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16391A C146T, C195T, G207A, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
J1b
311622 Inger Arnesdotter Kilsti f 1698 Eidsdal MRO J1b1a1b C16069T, T16126C, A16129G, G16145A, T16172C, T16187C, C16189T, C16192T, C16222T, T16223C, G16230A, C16261T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, C242T, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c1a
461664 Gjøri Knutsdotter Langeland c 1680-1764 Sunnylven MRO J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16265G, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
276199 Guri Bendiksdtr Kjemphol b1664 Sykkylven MRO J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
272680 Brithe Pedersdotter Lyslo 1725-73 Innvik SFJ J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T, 16188.1C C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N68526  Magdeli Olsdotter Verlo f 1792 Stryn SFJ J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T, 16188.1C C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c3b1
240492 Mette Olsdotter Vadstein f ca 1705 Volda MRO J1c3b1 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, G185A, C195T, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
K
240492 Betty Berntsdatter Vik f 1868 Ulstein MRO K T16093C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C
429348 Ingeborg Einarsdotter Birkevoll f 1705 Vatne MRO K1a4a1a2a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, C16245T, T16278C C146T, C152T, C195T, A247G, T310d, C497T, 522.1A, 522.2C, 522.3A, 522.4C, 573.1C, 573.2C
M1
315078 Kari Sjursdotter Åsane b c1676-1734 Naustdal SFJ M1 A16183c, T16187C, G16230A, T16249C, T16278C, A16299G, T16359C C146T, C152T, A247G, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
293053 Kari Sjursdtr Åsane b.c1676-1734 Naustdal SFJ M1a1 A16183c, T16187C, G16230A, T16249C, T16278C, A16299G, T16359C C146T, C152T, A247G, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
N1a
54042 Barbro Thorseth b1850 Nordfjord, SFJ N1a T16086C, A16129G, C16147a, T16187C, C16189T, G16230A, C16248T, T16278C, C16311T, C16320T, C16355T C146T, A189G, C195T, T199C, T204C, G207A, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
T2b21
521150 Lovise Madsdotter f 1827 Borgund MRO T2b21 possible T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C151T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
200094 Magnhild Olsd Barstad d1780 Vartdal MRO T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16260T, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, A214G, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
192893 Gjertrud Pedersd Skodjevaag b1658 Skodje MRO Elen Arnesdotter Ekroll f 1747 Skodje T2 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T
183572 Gjertrud Pedersd Skodjevaag b1658 Skodje MRO Siri Arnesdotter Ekroll f 1736 Skodje T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, A214G, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
211907 Eli Paulsdotter Kronen 1675-1753 Jostedal SFJ T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
T2f5
427377 Brite Hansdotter Hole 1600s Sykkylven MRO T2 T16126C, A16129G, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
182600 Marte Sjøholtstrand f 1731 Ørskog MRO T2f5 T16126C, A16129G, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
388357 Brite Mortensdotter Rønnestad 1660-1732 Volda MRO T2f5 T16126C, A16129G, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, C16311T C146T, C152T, C195T, T199Y, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U1
B3373 Synneva Larsdt Endal d 1742 Elde, Bremanger SFJ søsken U1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16249C, T16278C, C16327T, C16519T A247G, C285T, G417A, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
N70241 Synneva Larsdt Endal d 1742 Elde Bremanger SFJ søsken U1b A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16249C, T16278C, C16327T, C16519T
U2
N101891 Lisbet Hanibalsd Gjelsten b 1617 Fiksdal MRO U2 A16051G, T16092C, A16129c, A16183c, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16362C
U4a1a
233879 Brit Børgesd Skeidsvoll b1690 Tresfjord MRO U4a1a A16129G, C16134T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C C146T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
U5a1a1
243401 Kari Jørgensdtr Mindresunde, b.1687 Stryn SFJ U5a1a1 C16111M, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
317008 Maren Olsdatter Tonning, 1748-1809 Stryn SFJ U5a1a1 T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5a1b1a
279405 Magnhilde Ottedatter Førde b1842 Lavik SFJ U5a1b1a A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, A16207G, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N101011 Marit Eriksdt Lianes d c1705 Ørsta MRO U5a1b1a A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, A16207G, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5a1b1e
197789 Synneve Bodvardsd Vassbotn, b c1660 Volda MRO U5a1b1e A16129G, T16172Y, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b1b1a
37900 Eli Jacobsdtr Ytre-Eide b1703 Stryn SFJ U5b1b1a A16129G, T16144C, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b2a1a1
161919 Synneve Olsdtr Devold f c.1640 Rauma MRO U5b2a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16239T, T16278C, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U5b2a2a
316227 Brite Olsdotter Vadstein b. ca. 1688 Volda MRO U5b2a2a A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, G16398A, C16519T C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
316227 Ågot Larsdotter Brauteset d ca 1740 Ørsta MRO U5b2a2a A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, G16398A, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
379743 Marte Larsdotter Myklebust f 1748 Syvde MRO U5b2a2a A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, G16398A, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
V24
N2483 Maren Sjursd Stavset b1653 Skodje MRO V24 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
166286 Anne Knutsdt Holt c1690-1763 Stordal MRO Brit Sjursdotter Storheim b1749 Stordal MRO V24 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
212370 Anne Knutsdt Holt 1690-1763 Stordal MRO Anne Sjursdotter Storheim b c1730 Stordal MRO V24 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
V3a1
227848 Brite Jonsdtr Holvik ca1659-1698 Sandane, SFJ V3a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16240G, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, A189G, C195T, A215R, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
W1
B3400 Kristi Pedersdt Ytterdal 1699-1781 Eidsdal MRO W1 A16129G, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16292T, C16311T C146T, C152T, A189G, T199C, T204C, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
N107492 Marte O. Alvestad 1713-1785 Haram MRO W1 A16129G, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16292T, C16311T C146T, C152T, A189G, T199C, T204C, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
W4
453999 Brit Pauline Vedlog 1776-1874 Runde MRO W4a A16129G, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16286T, C16311T G143A, C146T, C152T, A189G, T192C, C194T, T196C, T204C, G207A, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
X
N70239 Ragnhild Willumsdatter Blindheim b1734 Borgund MRO X2b A16129G, A16183c, T16187C, G16230A, C16261Y, T16297C, C16311T
Oppdatert 13. sep 2016

f = født = born

Litteraturliste

Primærkilder

  • Skifter, kirkebøker, manntall og folketellinger via Digitalarkivet – er fins mange kilder fra 1600-tallet til i dag

Sekundærkilder

  • Soga.no ved historikerne Bjørn Jonson Dale og Arne Solli
  • Larsen, Stein Ugelvik og Jarle Sulebust. 1994. I balansepunktet: Sunnmøres eldste historie ca. 800 – 1660. Ålesund: Sunnmørsposten forlag. Digital utgave finnes på bokhylla.no
  • Sunnmørsættleggen som er fra 1230-1350 en gang, avskrift av P. A. Munch, kopi i I Balansepunktet.
  • Bygdebøkene for området (vær oppmerksomme på at disse kan inneholde feil) – flere ligger fritt tilgjengelig på bokhylla.no

Bakgrunnslitteratur
Det fins et ganske stort omfang av lokalhistorisk litteratur for området, som kan brukes til å finne tilleggsopplysninger og utfyllende stoff. Vi må likevel være oppmerksomme på at denne iblant har opplysninger som ikke er belagt i primærkilder, og som strider mot det kildene og grundigere forskning viser.

  • Fylling, Peder. Bemerkninger samlede paa en reise i Strandens hovedsogn paa Søndmøre. lagt ut på Grova. (Nettsidene er nede.)
  • Kvalsund, Ola. 1957. «Sagntida og den første historiske tida.» I: Borgund og Giske, band I. red:Ragnar Øvrelid. Borgund og Giske bygdeboknemnd. NB: Ikke alt her er korrekt
  • Ronge, Martinus. 1947. Haram Bygdebok. NB: Ikke alt her er korrekt
  • Tandstad, Ola. 1962. Sykkylven i eldre tid. Sykkylven sogelag. Hele boka som pdf.-fil.
  • Ødegård, Olav. 1959. »Ættelinjer fra middelalderen». Stavanger. NB: Ikke alt er korrekt.

 

Comments are closed