Gudbrandsdalen

Området dekker for tiden hele Gudbrandsdal. Senere deles det opp i Nord- og Sør-Gudbrandsdal; når er avhengig av hvor mange testede linjer vi får fra Gudbrandsdalen.

Sponse en test?

Om du er interessert i å bidra til at vi får testet bestemte linjer i Gudbrandsdalen kan dette gjøres via Norgesprosjektet gjennom denne lenken.

Merk beløpet med enten Gudbrandsdal, eller navn på stamfar eller stammor i linja man ønsker test fra. Vil man bidra til videre testing for eksisterende kit, skriv opp kitnummer, og gjelder beløpet en bestemt haplogruppe, noter SNP eller haplogruppens navn.

Testa farslinjer Y-DNA – tested paternal lines

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Se merknader under tabellen om ønsker for videre testing av flere i linjene. Navn i kursiv viser linjer som bør kontrolleres med mottest.

kit Eldste kjente i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe
I1 S4795
132009 Torstein Bøje, 1500s, Skjåk OPL I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ Y17610+ Y24625+
320019 Endre Larsson Hågå d 1630 Lesja OPL I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ Y17610+ Y24625+
N98312 Jørgen Pedersen Holum d1816 Dovre OPL I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ (Y17610)
174815 O Nielsen Lien 1673-1761 Faaberg OPL I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ Y11221+ F3312+ Y15019+
I1 L22+
268741 Mons Nilsen c. 1746, Husnes, Lom, OPL I1 L22+
315149 Nils Trondsen Østklæva 1754-1831 Østre Gausdal OPL Amund Nilsen Østklæva b1778 Gausdal OPL I1 DF29+ L22+
315148 Nils Trondsen Østklæva 1754-1831 Østre Gausdal OPL Ivar Nilsen Østklæva b1778 Gausdal OPL I1 DF29+ L22+
211981 Tore Trondsson Tynnøl b1530 Lesja, OPL Jens Toresson Tynnøl Tafjord d1710 I1 DF29+, L22+, L813+
I1 Z58+
N7422 Thor Syversson Skulengslien b1789 Nord-Fron OPL I1 DF29+ (Z58)
200095 Ola Olsson Budsjord b1751 Lesja OPL I1 DF29+, Z58+
156182 Ole Iversen Faukstad b1756 Sel OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z140+/Z141+, F2642+
274862 Endre Bjøkne b.1585, Lesja OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z140+/Z141+, F2642+
23424 Erich Moshuus nevnt 1666 Tretten OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+ /L1301+ (L1302)
277857 Christen Johnsen Solberg, b. c. 1650 Ø Gausdal OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+ /L1301+ (L1302)
265713 Lars Andersen, 1733-1776, Harildstad, Heidal OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+, L1301+, L1302-
N20824 Iver Hansen b.c.1746 Ringebu OPL I1 DF29+, Z58+, Z59+, Z60+, Z73+, L1301+, L1302+
R1a L664+
276144 Knud Engebretson Roven, 1745-1803, Sør-Fron, OPL R1a M417+ CTS4385+ L664+
256771 Arne Davidsson Myra, c. 1779-1835, Nord-Fron, OPL R1a M417+ CTS4385+ L664+ S2894+ S2880+ YP431+
349128 Erik Bottolfsen Skinnarhaugen1727-c.1793 Dovre OPL Jørgen Eriksen Skinnarhaugen f 1757 til Folldal R1a M417+ CTS4385+ L664+ S2894+ S2880+ YP431+
349129 Erik Bottolfsen Skinnarhaugen1727-c.1793 Dovre OPL Hans Eriksen Skinnarhaugen f 1767 til Rana NRL R1a M417+ CTS4385+ L664+ S2894+ S2880+ YP431+
R1a M458+
286215 Ingebret Torsgård 1600-1658 Ringebu OPL Erland Stenersen Olstadeie 1838-1910 Gausdal R1a M512+ M458+ PF7521+ CTS11962+ (L1029)
442152 Ingebret Torsgård 1600-1658 Ringebu OPL tremenning av 286215 R1a M512+ M458+ PF7521+ CTS11962+ (L1029)
R1a Z284*
N37642 Peder Olsen Rosteidet 1750-1810 Sel, OPL R1a M417+ Z284+ L448- Z287- CTS4027-
176522 Poul Hansen b1724 Lesja, OPL R1a M417+ Z284+ L448- Z287- CTS4027-
R1a L448+
193049 Tore Eriksen Kolstad b c1715 Ringebu OPL Ola Eriksen Berge f.1782 Åmot HED > Johan J. Bækkevold 1909-1977 Elverum HED R1a M417+ Z284+ L448+ YP355+
237579 Tore Eriksen Kolstad b c1715 Ringebu OPL Ola Eriksen Berge f1782 > Ragnvald Bækkevold 1898-1969 Elverum HED R1a M417+ Z284+ L448+ YP355+
N64492 Tore Eriksen Kolstad b c1715 Ringebu OPL Tore Eriksen Berge f.1780  Åmot HED R1a M417+ Z284+ L448+ YP355+
R1a YP556+
114394 Sigward Bue b.c. 1575, Sel, OPL R1a M417+ Z284+ YP556+
R1a Z287+
221705 Lars Peders. S. Solberg c1665-1745 V. Gausdal, OPL R1a M417+ Z284+ Z287+ CTS8277+ (CTS8746)
23629 Ola Persen Stubberud b.c1771 Gausdal, OPL R1a M417+ Z284+ Z287+
297543 Hans Olsen Rudeie, b. 1798 Øst.Gausdal, OPL R1a M417+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281-
295684 Torger Brettingen b. c. 1585, Ringebu, OPL R1a M417+ Z284+ Z287+ YP401+
R1b M269+
213622 Ola Jakobsson Ringnesset, b. 1811, Vågå, OPL R1b M269+, L23+ P312-
R1b P312+
215915 Torstein Olsen Øverlie b.c 1713 Lesja, OPL R1b M269+, P312+, L21+, DF13+, Z253+
N117590 Hans Olsson Hemrom b1777 Fåvang, OPL R1b M269+, P312+, L21+, DF13+, Z253+
257058 Ellev Hansen Stulen 1768-1829 Ringebu OPL R1b M269+, P312+ (L238)
R1b U106+
N98475 Johannes Johannesen Slaalien, b. 1716, Lom, OPL R1b M269+, U106+
299092 Anders Andersen Moen, b.c. 1690, V. Gausdal, OPL R1b M269+, U106+, Z381+, L48+, L47+, Z160+
Oppdatert 2016 – revisjon kommer

 

Ønskeliste for kandidater til Y-test

Mottest fra allerede testet linje ønskes:

  • 211981 Tynnøl etter en av Jens Toresson Tynnøls brødre- eller onkellinjer, se også Sunnmøre
  • 132009 Torstein Bøje, 1500s, Skjåk  – flere linjer

 

Ennå ikke testet linje – ønskes:

Mannlig etterkommer i rett farslinje bakover til:  Sønnelinje Om etterkommere
Ivar Asmundsson Uppigard c 1544-1634 Sør-Sandbu Sjugurd Ivarsson Øverøy og Pål Ivarsson Harildstad
Amund Ottarsson Nordre Olstad (Aulstad) f. omkr. 1518 Gausdal
Erik O. Leikvam f. omkr. 1560 Gausdal
Trond Heggen f. omkr 1560 Gausdal Simen Heggen, Hadeland Fougner-slekten
Ingebret Mortensen Dalsegg nordre f omkr. 1550-e. 1597 Fron
Mads L. Dalsegg sygard f omkr 1545-e.1591 Fron
Peder B. Stokke omkr 1555-e. 1597 Fron sønner: Arne Pedersen Brandrud, Ingebret Pedersen Kvikstad og Pål Pedersen Stokke. Det finnes sønner etter alle tre.
Mikkel Lauritzen Munk på Blakar omkr. 1535-e. 1620 Lom sønner Rolf Mikkelsen på Blakar, Henning Mikkelsen på Helstad, Lom og Lauritz Mikkelsen på Skjåk (Skiåker)
Eirik Bjørnsson på Bjølstad f. omkr. 1375 Heidal Oldesønnen Eystein Bratt Guttormsson på Bjølstad (c1475-c1550) hadde to sønner med barn Peder Bratt Eysteinsson på By i Veldre og Engebret Eysteinsson Holaker

 

 

Testa morslinjer mtDNA – tested maternal lines

Kit Eldste ane i rett morslinje Søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H – videre testing nødvendig
N41692 Siri Larsdatter 1803-1881 Kvam OPL NO H A16129G, T16187C, C16189T, T16195C, T16223C, G16230A, T16278C, C16291T, C16311T
69504 Kari Jensdatter, 1772-1821, Hals, OPL, NO H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16362C, C16519T C41T, G73A, C146T, C152T, C195T, T239C, A247G, A297G, 522.1A, 522.2C, C537g, 309.1C, 315.1C
H10e
309591 Guri Lodversdt Hårstad c1664-1747 Gausdal OPL, NO H10e T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, C16221T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H13
193959 Tora Jakobsdotter Kvåle b c 1660 Skjåk, OPL, NO H13a1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
N44186 Anne Torgersd Holø b c1680 Skjåk, OPL, NO H13a1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H1
N83016 Kari Thorsdtr Dalsegvolden b1769 Hundorp, OPL, NO H1b1-T16362C A16129G, G16153A, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C, T16362C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 315.1C
H1c
283224 Ingrid Andersdtr Rokvam 1619-1709 Gausdal, OPL, NO H A16129G, A16162G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, A247G, A257G, T477C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
156182 Mari Guttormsd Bjølstad b1555 Sel OPL NO H1c10 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, T477C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N78414 Mari Olsdatter b1741 Dovre OPL, NO H1c10 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C195T, A247G, T477C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2
N109527 Aaste Kristensd Blakarsøyen b1775 Skjaak OPL, NO H2a2a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16301T, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, G263A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N63861 Anne Olsdt Tallerås b c1660 Dovre OPL NO H2a2a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, G263A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H4
46535 Guri Christensdtr d 1710 Ringebu, OPL, NO H4a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 315.1C
J1c
330408 Gunhild Andersdt Neergaarden m1804 Fron OPL, NO J1c1 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c2
355614 Kari Amundsdt Hagebakken b1802 Fron OPL NO J1c2 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c2a
N33188 Berthe Arnesdtr Holmen 1786-1835 Tretten, OPL, NO J1c2a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
J2
326574 Berte Olsdtr Halildstad 1810-1897 Vågå, OPL, NO J2b1a2 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, C16193T, T16223C, G16230A, C16266T, C16311T, C16519T C146T, C150T, C195T, A247G, C295T, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
T1
42742 Karie Fransdatter b.c1770 Tretten OPL, NO T1 T16126C, A16129G, A16163G, C16186T, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16311T C146T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
260129 Karen Jensdtr Landgaard 1683-1769 Ringebu, OPL, NO T1a1 T16126C, A16129G, A16163G, C16186T, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16311T C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
V
N104701 Rønnaug Olsdatter Forr b1818 Sør-Fron, OPL, NO V A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T
Oppdatert 2016 – revisjon kommer

Har du spørsmål eller rettinger, kontakt oss!

Litteraturliste

Kjelland, Arnfinn: Bygdebøker for Lesja bd 1-3 ligger på bokhylla.no fritt tilgjengelig for norske IP-adresser

Lesja

 

Comments are closed