Hadeland

Dette er et lokalt delprosjekt innen Norgesprosjektet DNA. Det dekker DNA-tester fra Hadeland og Land i Oppland.

 

Testede farslinjer – Y-DNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe
I1 S4795
N23727 Anders Olson Skaderudeie c1723-1807 Gran, OPL nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ S4767+ S7642+ (Y6339)
59905 Anders Olson Skaarudeie, c1723-1807 Hadeland OPL nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ S4767+ S7642+ (Y6339)
I1 L22
N69888 Lauritz Kjeldsen S. Askim d aft 1494 Gran OPL I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+
I1 Y19697
424108 Ola Matsson Dynnaeie, 1721-1790, Gran, OPL I1 DF29+ Y18697+ Y10633+ (A5635)
I1 L1302
38843 Endre Isachsen 1678-1713 Gran OPL I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301+ Y3657+ L1302+
252396 Hans Olsen Øvre Egge 1682-1748 Brandbu Gran OPL I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301+ Y3657+ L1302+ FGC8688
B3400 Gulbrand Gulbrandsen Kjørvn 1643-1726 Jevnaker OPL I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301+ Y3657+ L1302+ Y22022+ Y5180+
197789 Jon Anderss Brattvalsgrina b1728 Jevnaker, OPL I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301+ Y3657+ L1302+ BY225+
I2
404724 Peder Pedersen Sanne 1779-1851, Gran, OPL I2 L460+ L35+ M223+ Z161+ L801+ Z183+ CTS6433+ S2364+ Y4955+
J1
N116114 Mikkel Ingebrets Lunnerstua c.1679-1738 Lunner OPL J1 L255+ L321+ L92+ P58+ Z1853+ ZS3668
J2
N109520 Niels Svendsen Halmrast b1788 Søndre Land, OPL J2 M172+ (M12)
N
218607 Ole Knudsen Strugsnes d 1713 Land, OPL N1c M178+ L708+ L392+ L550+
331811 Lars Pedersen Hagaeie Gran OPL N1c M178+ L708+ L392+ Z1936+
Q
N50723 Andreas Eriksen farm? 23Nov1782 Søndre Land OPL Q M242+ L56+ L53+ (L804)
335666 Henrik Larsen Vinjareie, 1804-42, Nordre Land, OPL Q M242+ L56+ L53+ (L804)
R1a
307789 Ole Joensen 1798-1871 Gran, OPL R1a M512
R1a L448
118358 Jorgen Ole Olson Enge 1824, Brandbu Gran OPL R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179+ YP386+ YP383
249882 Johannes Sørensen Lynne, c1645-1718, Gran, OPL R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ YP355+ YP609
R1a Z287
426281 Gudbrand Hansson Goplum 1719-1804 Torpa N Land OPL R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8277+ CTS8746+ S5730+ (S5708)
N61877 Hans H. Skinderud/Enger b. C 1778 Nordre Land OPL R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8277+ CTS8746+ S5730+ (S5708)
124513 Johannes Larsen, b1772 Søndre Land, OPL R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8277
N14422 Gulbrand Monsen Eid c1597 Brandbu Gran OPL R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8277
281869 Lars Larsen Greftegreveie b 1797 Jevnaker OPL Hans Larsen Greftegreveie 1830-1912 R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3227+ CTS5848+ S7680+ Y11546+ YP1205+ Y11547
471562 Lars Larsen Greftegreveie b 1797 Jevnaker OPL Ingvald Larsen Kingeeie 1823-1903 R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3227+ CTS5848+ S7680+ Y11546+ YP1205+ Y11547
N72872 Lars Larsen Bjerke 1682-1710 Brandbu Gran OPL R1a M512+ Z284+ Z287+ YP406+ YP402+ YP408+ YP722+ YP723+ YP1086
R1b – videre testing anbefales, for å finne undergruppe
249659 Lars Arnesen Ulsness b 1697 Gran OPL R1b M269
R1b P312
167787 Harald Svendsson Øksne f 1762 Søndre Land OPL R1b M269+ P312+ U152+ L2-
R1b U106
343002 Lars Larsen Skjennum c.1765-1856, Jevnaker, OPL R1b M269+ U106+ Z18+ DF95+ CTS12023
345467 Ole Torgrimsen Granum b1665 S Land OPL R1b M269+ U106+ Z18+ S17032+
N101725 Johannes Nilsen Skøyen 1763-1835 Jevnaker, OPL R1b M269+ U106+ Z381+ U198+
Oppdatert 2. april 2017

 

Testede morslinjer mtDNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren morslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i morslinja til den nålevende testpersonen – mormors mormors mor. Analysen er en mtDNA-test.

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett morslinje Søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H1
208510 Gudbjørg Mogensdatter Eid c1700-66 Gran, OPL, NO H1c1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16263C, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, T477C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
364902 Karen Olsd Øverjordet f 12des 1847 Øyer OPL NO H1cj T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2
6392 Ingeborg Fredriksd Håkonstadstua c1705 Lunner OPL H2a5 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
281869 Berit Evensdatter Kjos d 1664 Gran OPL NO H2a5b2 A16129G, A16183G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H4
295385 Marthe Christensdatter b1822 Gran OPL NO nær slekt H4a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
321729 Marte Kristendsdatter b1822 Gran OPL NO nær slekt H4a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
340297 Marthe Kristensdatter, b ab1822 Gran OPL NO nær slekt H4a1a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H5
518858 Marte Hansdt Virstadeie f 1777 Lunner OPL NO H A16129G, T16187C, C16188T, C16189Y, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C195T, A247G, C456T, 309.1C, 309.2C, 315.1C
322948 Tollina Johannesd Ulven, b1807, Lunner, OPL, NO H5a1q A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, C456T, 309.1C, 315.1C
HV
282480 Anne Eriksdatter Lunde 1770-1800 Fluberg Land OPL NO HV0a1 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 309.1C, 315.1C
480590 Beatha Cicilia Johansd Askvik b 1869 S Land OPL HV0a1 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 309.1C, 315.1C
273566 Kirstine Erichsdatter f. 1835 Land OPL NO HV0a1 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 309.1C, 315.1C
176299 Pernille Olsdatter, 1720 – southwest Norway HV-T16311C! A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16519T G73A, A93G, A95c, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
I
N25966 Ingeborg Evensd Sørberg b1855 Land, OPL, NO I T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, G16391A
558465 Johanne Pederst Bergum b 1856 Søndre Land OPL NO I2 T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, G16391A C146T, C195T, T199C, T204C, G207A, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
N38072 Mari Halvorsdatter, b.c. 1670, Gran, OPL, NO I4a T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16391A C146T, C152T, C195T, T199C, T204C, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
J
312668 Anne Knudsdt Harstad b1803 Land OPL NO J C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
25811 Marit Eriksd Stumne c1595-c1643 Jevnaker, OPL, NO J1c2 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, A247G, C295T, C462T, T489C, 309.1C, 315.1C
K1
140847 Beate Jensdtr Opsal b Feb 20, 1861 Land OPL, NO K A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C, T16362C C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
537785 Anne Persd Granshagan 1763-1838 Gran OPL NO K1b2a2a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
T2
220429 Gudbjørg Olsd Ringelia, 1812-1893, Land, OPL, NO T2 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, T321C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U4
N28924 Malene Jørgensdt (farm?) 1667-1747 Gran OPL NO U4a1a2 A16129G, C16134T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C C146T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 315.1C, 522.3A, 522.4C, 522.5A, 522.6C, 522.7A, 522.8C
380695 Anne Olsdatter b 1815 Gran OPL NO U4 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C C152T, A247G, G499A, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U5a
294946 Anna Marie Andersdt Torpa b1873 Nordre Land OPL NO U5 A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
68509 Agnethe Ols Øistadeie b.1863 Søndre Land OPL U5 A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T, G16526A C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
308710 Berte Larsdatter b. 1759 Land OPL NO U5a1b1e A16129G, T16187C, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
Oppdatert 2. april 2017

 

 

Comments are closed