Aker

Oslo-Akershus

Dette er et delprosjekt under Norgesprosjektet DNA.

DNA-resultater fra Asker, Bærum, Aker, Kristiania, Follo og nedre del av Romerike. Grensene er ikke absolutte, og kan endres senere når vi får flere tester som tilhører området. Spesielt i Kristiania fant vi tilflyttede arbeidere, som opprinnelig kom fra andre steder i landet. Disse er ikke alltid så lett å spore bakover. En del norsk-amerikanere kjenner også kun til at anene utvandret fra Kristiania. I dette delprosjektet samles disse inntil vi vet mer om opprinnelsen.

Under arbeid!

Testede farslinjer – Y-DNA

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra Aker har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe
G
N166282 Anton Emil Kraft 1847-1874, OSLO, NOR G-L14
I1
90614 Rasmus Matsen Kroksrud 1612-ca. 1685, Frogn, AKR I-Y17611
564670 Peder Pedersen Müller 1640-1714 OSL I-S4767
377411 Sigvart Andresen b 1850 Kristiania OSL I-M253
268771 Ola Villumsson Nord-Strøm, 1724-1774, Hakadal, AKR I-M253
481785 Charles Miller 1860-1932 Christiania OSL I-M253
607444 Olvar Skau 1900 Asker AKR I-M253
428884 Anders Eskildsson Skårer b c 1755 Lørenskog AKR I-M253
260789 Nils Larsen Grubbe, c1670-1745, Kjølstad, Ås, AKR I-FGC21707
314667 Vilhelm Johnsen Taarnet 1807-1874 Skedsmo AKR I-M253
532578 Andreas Togstad 1764-1837 Kristiania OSL I-M253
220229 Olaf Olson 1828-1867 Kristiania, Oslo OSL I-M253
151383 Hans Olsen (Jarsholtet) Sand b. 1821, Blaker, AKR I-L22
B86318 Hans Nielson, Østvedt b.1710 d. 1750, Ski, AKR I-Z74
379742 Lars Clausen, c1781-1844, Christiania, OSL I-FGC17581
330566 Karl A. Andresen Solvang 1871-1955 Enebakk AKR I-M253
164026 Taasten Trulss Solberg b 1751 Asker, AKR I-DF29
16855 Søren Jonsen Nordtvedt b1771 Ellingsrud, AKR I-S23519
N85798 Karl Christensen Olsen, b. c1816 Oslo OSL I-M253
458018 Torbjørn Jacobsen b. 1916, Kristiania, OSL I-M253
B41027 Abraham Clausen b 1709 Christiania OSL I-S26361
264706 Paul Hansen 1799-1849 Enebakk AKR I-M253
369508 Anders Eriksen 1757-1810 Fjellet, Blaker AKR I-M253
436222 Peder Olsen Nerdrum 1692-1716, Fet, AKR I-M253
222678 Andreas Berg Eriksen b 18 Sep 1841 Oslo OSL I-M253
360830 Halvor Halvorsen Eid c 1660 Høland AKR NO I-JN26
114340 Lars Steffensen, 1763 Kristiania OSL I-M253
260839 John Hansen b 1810 Vestre Aker, OSL I-M253
331965 Nils Svendsen, c1768, Skedsmo, AKR I-M253
473384 Carl Wilhelm Jenssen, b. 1868, Kristiania, OSL I-M223
361324 Neils Andersen b bef 1830 Oslo? I-BY13305
295063 Hagbart Jacobsen, f. 1855, Sørum, AKR I-Y10660
I2
392146 Torger Sørensen Kamphaug, b 1752, Aker, OSL I-P37
N
246665 Eric Iversen 1751-1802 Nittedal AKR N-M178
403056 Thorer Nilsson b. ca. 1775 Sørum AKR N-M178
519824 Wiggo Anton Olsen b. 1909 Kristiania, OSL N-M231
Q
300926 Carl Sigvard Nilsen(Haagensen)(Hawkinson)b1852 AKR Q-M242
395226 Paul Peterson b. 1827 Christiania OSL Q-M242
69829 Frank Madsen, unknown background Q-M242
65198 Frank Madsen, unknown background Q-M242
R1a
N66174 Anders Jonsen b. 1789 Sørum, AKR R-M512
285622 Johan Adolf Johnsen 1848-1912 OSL R-M198
327413 Erik Arnesen, b c 1883 HED – AKR? R-M512
N57619 Mikkel Halvorsen Strømstad b1699, Aurskog, AKR R-Z283
481075 Peder Larsen Bærust, c1773-1838 Sørum AKR R-FGC2617
236810 Mats Embretsson Fossen,1745-1801, Aurskog, AKR R-CTS3402
431602 Karl Andresen, b. 1830 Kristiania OSL R-M198
403503 Sigvart Marius Sørensen b.1867 Grimstadgaten 6 OSL R-M512
379848 Otto Marthin Olsen 1844-1914 Enebakk AKR R-Y2395
192682 Anton Ole Hagen, b. 1872, OSL R-YP694
271906 Rasmus Pedersen Fossum 1659-1735 Blaker, AKR R-YP1178
192895 Nils Pedersen Bunes, c1682, Høland, AKR, NO R-YP1390
471566 Johan Martin Gulbrandsen b 20/3 1835 Aker OSL R-YP384
171979 Peder Enevoldsen Muus c.1660-1721 Christiania OSL R-Z283
392852 Kristen Hågensen Skjelle, c. 1716-1780, Sørum, AKR R-Z283
N77135 Iver Halvorsen Smestad c1691 Rælingen, AKR R-Z283
366895 Lars Larsen, Born ca. 1861 AKR R-M512
201111 Johan Svendsen Myrvold, b1851,Fet, AKR R-Z283
151063 Cyprian Helgess Riser,1624-78 Løken Høland, AKR R-YP5635
367374 Birger Fridtjof Hansen 1898-1966, V. Aker OSL R-M198
25893 Anders Larsen Moe b1761 Hakadal, AKR R-Z283
N34149 Tosten Gunnersen Leikvoll, ca. 1624, Skedsmo, AKR R-Z283
537262 Arnt Julius Hansen Quille b. 1877 Blaker, AKR R-M198
31864 Hans Sørensen c1737 Sørum, AKR R-Z284
R1b
153010 Lewis/Lars F. Nelson1845-1899 Kristiania OSL R-M269
225863 Jens Thorvald Christiansen b. 1823 OSL R-M269
256359 Peder Iversen Gommerud 1708-1769 Bærum, AKR R-M269
488189 Tosten Børresen Ulføen 1622-1698 Aker OSL R-M269
488188 Tosten Børresen Ulføen 1622-1698 Aker OSL R-M269
395187 Syprian Eriksen Güsen 1756-1825 Aurskog AKR R-M269
281720 Tollev Knutsson Borgersrud, a. 1596, Høland, AKR R-L21
229805 Svend Sivertsen Bøen c1617-1701 Høland, AKR R-BY4065
322410 Ole Olsen Blinderneiet b.1700, Aker, OSL? R-L238
256358 Torer Bergsjø, m. 1541, Høland, AKR R-L238
B6493 Christen Tollefsen Titerud, 1778-1848 Aurskog, AKR R-BY3516
391907 Anders Christophersen Bjerke 1768-1838 Frogn AKR R-M269
548722 Peder Olsen Bodin b 1819 Aker OSL R-M269
N150367 Peder Carlsen Asak 1660-1734 Sørum AKR R-S5684
419012 Kristian Pettersen, b. c. 1850 Kristiania OSL R-FGC20667
224197 Anton (son of Hans) Smith, b.1855, Kristiania OSL R-U106

Testede morslinjer – mtDNA

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett morslinje Søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H
189898 Julie Mathilde Olesdtr (1868?) Blaker, AKR H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
139091 Kragtorp (Year?) Hemnes, Aurskog-Høland AKR H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
290211 Anne Magdalene Jørgensdtr b1779 Kristiania OSL H A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H10
446046 Maren Eriksdatter, b. 1831, Bærum, AKR H10e T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, C16221T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
167501 Anne Jacobsen b.June 9, 1757 Bærum AKR H10e T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, C16221T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, G207A, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H1a
384093 Marte Olsdatter Østby b 1777 Kråkstad AKR H1a3 A16051G, A16129G, A16162G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, A16343G C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
232562 Birte Christensdt Bjerke/Bye b1754 Bærum, AKR H T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16357C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H2a1
181216 Anna Olsdtr Feiring 1750-1808 Lørenskog, AKR H2a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16354T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H2a2
B12163 Karen Sophie Olsd Sannes 1823-1910, Blaker AKR H2a2a1 T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, G263A, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2a5
B82927 Catharine Hansdatter 1814-1888 OSL H2a5 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
266463 Anne Thoresdatter, abt 1775 OSL H2a5 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H2a5b2
151063 Gjøa Botolfsd Krossbøl c1596-1663 Enebakk AKR H2a5b2 A16129G, A16183G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
360830 Berthe Maria Nielsdatter c 1780 Kristiania OSL H2a5b2 A16129G, A16183G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H4
462788 Karoline Andrea Larsdtr b1856 Vestre Aker OSL H4a1a4b A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 309.1C, 315.1C
322333 Valborg Alexandra Hansen b1865 OSL H4a1a4b A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 309.1C, 315.1C
486545 Karolina Hansen c 1857-1926 Kristiania OSL H4a1a4b1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16286g, C16311T G73A, C146T, C152Y, A247G, 315.1C
H5
411074 Sofia/Sofie Svenssen 1831-1885 near Oslo H5a1 T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16304C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, A337d, C456T, 315.1C
I
1948 Ingeborg Torstensdt, c1825, Kristiania OSL I T16172C, T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, G16391A
I2
288197 Mari Arnesdtr d. 1697 Hauger, Bærum AKR I2 T16187C, C16189T, G16230A, T16278C, C16311T, G16391A C146T, C195T, T199C, T204C, G207A, A247G, T250C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C, 573.2C
J
N36710 Hilda Marie Blytt b1864 Kristiania OSL J C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16239T, T16278C, C16311T, C16519T
J1c2
315503 Kari Hansdtr Berskog, b. abt 1770 Enebakk AKR J1c2 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c2f
395232 Marte Pedersdr 1763-1803 Hakadal, Nittedal AKR J1c2f C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, G185A, A188G, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c3f
395062 Borghild E. Hansen, 1900-1994, Skedsmo, AKR * J1c3f T16063C, C16069T, T16093C, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
379745 Borghild E. Hansen, 1900-1994, Skedsmo, AKR * J1c3f T16063C, C16069T, T16093Y, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c3g
312389 Kari Olsdatter Asker, d 1727 Asker AKR J1c3g C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, G185A, C195T, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1c8
311759 Johanne Larsdt Mysen c1714-1786 Enebakk AKR J1c8 C16069T, T16126C, A16129G, G16153A, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, G16319A, C16519T C146T, C152T, G185A, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
K1
355228 Gunnhild Kristensd Revling, b.1779, Vestby, AK K1a24a A16129G, G16145A, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C C146T, C150T, C152T, A247G, C497T, 309.1C, 309.2C, 315.1C
T2b
217977 Helle Arnesd 1774-1857 Berger Asker AKR T2b T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
465940 Berte Larsd. Økri, 1660-1737 Hauger, Bærum AKR T2b T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
327931 Dorthe Larsen b 1740 Sørum AKR T2b T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
T2b17
N106919 Tore Haftorsdatter, ca. 1580, Rælingen, AKR T2b17 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
T2c2
314826 Elin Trondsdatter 1790-1838 Sørum AKR T2c2 T16126C, A16129G, C16168T, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16292T, C16294T, C16311T, C16527T C152T, C195T, A247G, T279C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
T2
235632 Lovise Marie. Larsd, 2/2-1815-1881, Aker, OSL T2 T16126C, A16129G, G16153A, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16311T C41T, C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U4
192896 Anne Elisabeth Nielsdtr Werner c1759-d1805 OSL U4 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16356C
U5a
N99992 Hilda Sophie Caspara Steen, b.1868 Oslo, OSL U5 A16129G, T16187C, C16189T, T16217C, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5a1b
295365 Andrine Olsdatter, 1792-1840 OSL U5a1b1e A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, G185A, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5a1d
217991 Berte Kristoffersd Tøyen b1828, Nittedal, AKR U5a1d2a A16129G, G16145A, T16187C, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C
U5a2
217990 Sørine Pedersdatter, b 1809, Asker, AKR U5a2b4 A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T, G16526A C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b
381786 Anne Jensdatter Skui b c 1770 Asker AKR U5b1e T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T C146T, C150T, C195T, A247G, 315.1C
V
481301 Anna Maria Olsdt Hexeberg b 1813 Sørum AKR V A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
X
N64886 Klara Bjerke (years?) Frogn AKR X A16129G, A16183c, T16187C, G16230A, T16297C, C16311T
Oppdatert pr 5. oktober 20016

Ressurser og lenker

Oslo byarkiv

Oslo bymuseum

 

 

Comments are closed