Fjordane

De nordlige delene av Sogn og Fjordane fylke består av Sunnfjord og Nordfjord.

 

Testede farslinjer Y-DNA – tested paternal lines

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe
G-F1300 – se også delprosjekt Sunnmøre
N182008 Harald Colbeinson Hilde, b. ca 1604 Innvik SFJ G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
199551 Rasmus Arnesson Nordbrekke f ca 1640 Oppstryn-Sunnylven MRO Ole Arnesson Brekke f 1739 G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
478650 Mogens Larsen Catz, b. 1649 Røros, STR sanns fra Nordfjord G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
269501 Rasmus Arnesson Nordbrekke f ca 1640 Oppstryn-Sunnylven MRO Rasmus Arnesson Brekke f 1732 G2a L140+ L497+ Z725+ L42+ F1300+
I1 S4795
N78623 Truls Pederson Hjelle, b.a.1700 Førde SFJ I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ (Y17610)
478151 Ola Halvorsson Lyngstad d 1696 Gaular SFJ nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ (Y17610)
123322 Ola Halvorsson Lyngstad d 1696 Gaular SFJ nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+ (Y17610)
I1 L22
572071 Antonius Raudemel 1600s Hornindal SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ (L22)
N56968 Mons Kristensen Solheim b c 1815 Gloppen SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+
288396 Knut Endresen Biørhovde d1731 Nordfjordeid SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ CTS11603+ Y5473+ Y15036+
N154551 Lars Olson Solberg 1734-1822 Innvik SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ CTS11603+ Y5473+ Y15036+
N59218 Josef Mikkelsen 1732-1792 Eid SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813
B9836 Knut Kristofferson Næss 1731-1806 Gloppen SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813
N13623 Botolf Olsen Fure Voldset 1644-1730 Stryn SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813
254974 Abraham Hanson Torheim,c1660-1749, Eid, SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486+ BY3428
395162 Oluf Pedersen gard? 1621-1695 Bremanger SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486+ BY3428
509133 Svein Andersson Myklebust d c 1612 Ålfoten Bremanger SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486+ BY3428+
I1 FGC15556
324723 Ola Mathias Andersson Kalland f 1800 Naustdal SFJ I1 DF29+ FGC15556
93998 Erik Prydtz von Holstein, b1570 Slesvig-Holsten Til Førde SFJ I1 DF29+ FGC15556+ (FGC15561)
I1 Z58
N199773 Ole Jakobsen Skrede 1602-1690 Jølster SFJ I1 DF29+ Z58+ Z138+ Z2541+ Y7043+
266379 Johannes Knutsen Grøning 1635 -1705 Holsen Førde SFJ I1 DF29+ Z58+ Z138+ Z2541+ Y7043+ Y8341+ Y15596+
J
N77811 Kristen Andersson Midthjell 1620-1695 Davik SFJ J2 M172+ M410+ L26+ L24+
N
192893 Knut Olsen Grimslid 1669-1741 Hornindal SFJ N1c M178+ L708+ L392
639660 Ole Sørenson Kjerpeset 1787–1844 Bremanger SFJ N1c M178+ L708+ L392+ L550+
R1a – videre testing anbefalt for å finne undergruppe
N106677 Østen Ericksen Kjørstadmoen 1749-1810 Losna Solund SFJ R1a M512+
R1a L664
217999 Jacob Undeland 1710-1768 Bygstad Sunnfjord SFJ R1a M512+ CTS4385+ L664+ S2894+ S2880
R1a L448
411002 Rasmus Tenneboe b 1700s Selje SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179+ S6353+
B15318 Rasmus Christoffersen Stårheim c 1723-59 Eid SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+ CTS4179+ YP704+ YP3950+ YP4345
494753 Harald Olsson Otterdal c1637-1704 Hornindal SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+
428765 Rasmus Olsson Brendefur c1665-1750 Hornindal SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+
180165 Hans Pederson Faleide ca. 1618-1680, Innvik, SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S5153+ L448+
R1a YP670
391016 Mogens Hansson Kjøllesdal 1632-1705 Davik SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S6842+ YP670+ S7759+ YP1166
500296 Ole Jørgensen Høines b. 1688 Eid, SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S6842+ YP670+ S7759+ YP1166
R1a S6285
391242 Nils Simensson Vågane b1799 Rørvik Førde SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S6285
R1a Z287
303662 David Ingebriktson Nesje b1500s Stryn SFJ R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3227+ CTS5848+ S7680
N110752 Thor Sandal c1500- aft1563 Breim, Gloppen, SFJ R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3237+ CTS6301
174621 Nils Lauritss Sandal 1560-1621 Breim, SFJ R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3237
484803 Jonas Olsen Brynestad c.1715-1768 Olden Innvik SFJ R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8401+ Z281+ S5096+ S3237
R1b – videre testing anbefalt for å finne undergruppe
B1737 Ola Olsson Døskeland c 1712-1765 Gaular SFJ R1b M269+
510320 Elling Sletteland 1640-1696 Holmedal Sunnfjord SFJ R1b M269+
503664 Ole Jons Refvik c1761 Selje SFJ R1b M269+
291631 Tord Jonsson Namnlaus, b c1637, Jølster, SFJ R1b M269+
R1b P312
N131163 Noa Rasmusson Oremsbakken 1803-1870 Eid SFJ R1b M269+ P312+ DF27+ Z196+ BY3253+
227848 Hans Olsen Klubben 1597-a1666 Bremanger, SFJ R1b M269+ P312+ DF27+ Z196+ DF17+ CTS7768+
463401 Absalon Andreasen 1793-1839 Eikefjord SFJ R1b M269+ P312+ L21+ DF13+ Z253+
445567 Isak Jacobson Ulvedal c 1560-1627 Innvik SFJ R1b M269+ P312+ (L238)
230559 Ivar Hansen Årberg b1649 Gaular SFJ R1b M269+ P312+ (L238)
243401 Anders Torkildson Ytre-Eide f c 1495 Stryn SFJ R1b M269+ P312+ L238+ Z2247+
R1b U106
530881 Rasmus Andersson Kvamme 1801-1863 Stryn SFJ R1b M269+ U106+
344552 Jon Eiriksson Vereide b c 1515 Gloppen SFJ Jakob Kristensson Stadheim 1655-1707 Sunnylven  R1b M269+ U106+ Z18+ (L257)
336184 Kolben Ellingsen Østenstad 1600-1676 Jølster SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ L47+
B3752 Krispinus Olsson Gjølanger b.c 1696 Jølster SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ L47+ Z159+ S3251+ FGC8563+ S20039+
N116087 Mads Eirikson Bjørkedal d 1748 Førde SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ Z9+ Z30+ Z32+ Z2+ Z7+ Z8+
N217539 Crispinus Johannessen d. 1572 Jølster SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ Z9+ Z30+ Z32+ Z2+ Z7+ Z8+
62041 Knut Nilsson Eimbhiellen 1618-1689 Gloppen SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ Z9+ Z30+ Z32+ Z2+ Z7+ Z8+
274077 Steffen M. Byrkjeland 1769-1812 Naustdal SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ L48+ Z9+ Z30+ Z32+ Z2+ Z7+ Z8+ Z1+ Z344+ A6903+ A300+
Oppdatert 18. april 2017

 

Ønskeliste for kandidater til Y-test

Mottest fra allerede testet linje ønskes:

  • Hilde, Nordbrekke, Voldset og andre mulige G-F1300, se også Sunnmøre
  • 344552 Vereide –  flere sønnelinjer ønskes testet

 

Testede morslinjer mtDNA – tested maternal lines

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren morslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i morslinja til den nålevende testpersonen – mormors mormors mor. Analysen er en mtDNA-test.

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett morslinje Søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H
424371 Synnøve Knutsd Gurvin 1753-1786 Stedje SFJ H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16468C G73A, C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, A532G, 309.1C, 309.2C, 315.1C
H1
391242 Marianna Monsdt Eikeland f 1823 Bremanger SFJ H1q A16129G, T16187C, C16188g, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H11
336184 Berte Josefsdt Refvik 1672-bef 1734 Vågsøy SFJ H11a8 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, A16293G, C16519T G73A, C146T, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
494753 Anne Hansdtr Loen c1712-1783 Stryn SFJ H11a-T152C! A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, A16293G, C16519T G73A, C146T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H2
N38321 Martha Torsd Gloppestad b c 1720 Gloppen SFJ H T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T
N17090 Martha Gloppestad c 1745-1816 Vereide SFJ H2a2a2 T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T
428765 Kari Monsdtr Skorge c1763-1813 Selje SFJ H2a2a2 T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H3
301820 AnneSofie Gabrielsd Hovland b1888 Fjaler SFJ H3c1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16260T, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H6
N182008 Kari Johannesdatter Hatlestad, b. ca. 1620 Gaular SFJ H6a1b2 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16362C, A16482G, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, T239C, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J1
272680 Brithe Pedersdatter Lyslo 1725-73 Innvik, SFJ J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T, 16188.1C C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N68526 Magdeli Olsdatter Verlo b 1792 Stryn SFJ J1c1a C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T, 16188.1C C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T482C, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
444484 Marte Rasmusd Sølvberg c1620/30 Innvik SFJ J1c5a1 C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C152T, G185A, C195T, G228A, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
J2
N121237 Borni Monsdatter Øyna 1748-1830 Gaular SFJ J2a2c C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16231C, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, A247G, C295T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
K2
221706 Ragnhild Pedersdt Schie b1754 Luster SFJ K2a6 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
M
315078 Kari Sjursdt Åsane c1676-1734 Naustdal SFJ NO M1 A16183c, T16187C, G16230A, T16249C, T16278C, A16299G, T16359C C146T, C152T, A247G, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
293053 Kari Sjursdt Åsane c1676-1734 Naustdal SFJ NO M1a1b A16183c, T16187C, G16230A, T16249C, T16278C, A16299G, T16359C C146T, C152T, A247G, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
N
54042 Barbro Thorseth b1850 Nordfjord SFJ N1a T16086C, A16129G, C16147a, T16187C, C16189T, G16230A, C16248T, T16278C, C16311T, C16320T, C16355T C146T, A189G, C195T, T199C, T204C, G207A, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
T2
283313 Brita Hansd Dingsøyr, b1757- Guddal Fjaler SFJ NO T2 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, C16296T, T16304C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
211907 Eli Paulsdotter Kronen 1675-1753 Jostedal SFJ, NO T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
308343 Gunnhild Eriksdtr Lunde (year?) Førde, SFJ, NO T2 T16093Y, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16292T, C16294T, C16311T C195T, A247G, T279C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U1
N70241 Synneva Larsdt Endal d1742 Elde, Bremanger, SFJ,NO U1b A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16249C, T16278C, C16327T, C16519T
B3373 Synneva Larsd Endal d1742 Elde, Bremanger SFJ, NO U1b3 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16249C, T16278C, C16327T, C16519T A247G, C285T, G417A, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U5a
484803 Kristianne Lassesd Glomnes 1875-1961 Oppstryn SFJ U5 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
243401 Kari Jørgensdtr Mindresunde, b.1687 Stryn, SFJ, NO U5a1a1g C16111M, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
317008 Maren Olsdatter Tonning 1748-1809 Stryn SFJ NO U5a1a1g T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b
37900 Eli Jacobsdtr Ytre-Eide b1703 Stryn, SFJ, NO U5b1b1a A16129G, T16144C, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
V
227848 Brite Jonsdtr Holvik ca1659-1698 Sandane, SFJ, NO V3a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16240G, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, A189G, C195T, A215R, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
Oppdatert 15. april 2017

 

 

Comments are closed