Sognefjorden

Både Ytre og Indre Sognefjord er med i listene her. For inndeling av fylket se siden for Sogn og Fjordane.

Testede farslinjer Y-DNA – tested paternal lines

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren farslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i farslinja til den nålevende testpersonen. Analysen er en Y-DNA med STR-verdier for sammenligning, og eventuelt SNP-testing for grein i Y-treet.

For å se STR-verdier for hvert testkit, søk etter testen i vår åpne oversikt over Y-resultater i Norgesprosjektet på prosjektsiden.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett farslinje Brødresplitt Haplogruppe
I1 S4795
226906 Ole Aamundson Yttri b1622 Jostedal Luster SFJ I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+
337494 Torbjørn Eriksson Bolstad d. 1766, Luster, SFJ I1 DF29+ CTS6364+ S4795+ A5338+ Y17391+ Y17606+
I1 L22
N72890 Halvor Ytre Berge b c 1560 Høyanger SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ (L22)
522369 Lars Anderson Mæland 1825-1894 Balestrand Sogn SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+
412013 Lauritz (Lars) Fretheim b ca 1595 Aurland SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ (CTS11603)
264617 Anders Olsson Sanden, 1739-98, Tønjum, Lærdal SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ CTS11603+ Y5473+ Y15036+
114945 Lars Kilen, b.c 1570 Luster SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ (Z74)
N73784 Endre Lasseson Lønne 1623-1685 Leikanger SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+
344009 Svend Svendson 1720-1809 Skildheim Luster SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+
80360 Peder Eriksen Falch 1695-1760 Sogndal SFJ nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486-
38086 Peder Eriksen Falch 1695-1760 Sogndal SFJ nær slekt I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486-
401480 Niels Knudssen farm? 1766-1840 Lærdal SFJ I1 DF29+ CTS6364+ Z2337+ L22+ Z74+ L813+ FGC9486+ Y16704+
I1 Z58
510329 Jens Andersson Tønjum 1759-1824 Lærdal SFJ I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301 (Test L1302)
453503 Ola Pauls. Langvoll c 1635-c 1705 Årdalstangen SFJ I1 DF29+ Z58+ Z59+ Z60+ CTS7362+ L1301+ Y3657+ L1302+ BY496+ BY497+
I2
343765 Mons Andersen Ese 1763-1836 Balestrand SFJ I2 L460+ L35+ M223+ M284+ L1195+
Q
311455 Ingvard Olsson Tokvam, ca.1626-, Lærdal, SFJ Q M242+ L56+ F1161+/L940+ L527+ Y4827+ Y4813+
R1a – videre testing anbefalt for å finne undergruppe
N106677 Østen Ericksen Kjørstadmoen 1749-1810 Losna Solund SFJ R1a M512+
R1a L664
54319 Halvar Anderssen c.1708-1780 Hafslo, Luster, SFJ R1a M512+ CTS4385+ L664+ S2894+ S2880
R1a YP6704
252882 Endre Yttri 1605-1645 Luster SFJ R1a M512+ Z284+ S4458+ S5301+ S6842+ YP670+ S7759+ YP1166
R1a Z278
265587 Otte Olsen Byrknes, 1640-1695, Gulen, SFJ R1a M512+ Z284+ Z287+ CTS8277+ S6242
R1b – videre testing anbefalt for å finne undergruppe
276139 Amund Torkildson Røyrvik b. 1821 Vik i Sogn SFJ R1b M269+
303729 Mikkel Ericksen Gudvangen b. 1850 Aurland, SFJ R1b M269+
R1b P312
541095 Erik Olsen Kylling 1784- Hafslo SFJ R1b M269+ (P312)
276137 Anders Juulsen Heggebø 1823-1856 Leirvik Hyllestad SFJ nær slekt R1b M269+ P312+ DF27+ S7432+
242637 Anders Juulsen Heggebø 1823-1856 Leirvik Hyllestad SFJ ??? R1b M269+ P312+ DF27+ S7432+
235301 Anders Juulsen Heggebø 1823-1856 Leirvik Hyllestad SFJ nær slekt R1b M269+ P312+ DF27+ S7432+
249658 Lasse Nilsson Tveita b 1744 Hyllestad Sogn SFJ R1b M269+ P312+ (L238)
R1b U106
200091 Nils Øvre Eri før 1594-etter 1607 Lærdal Sogn SFJ R1b M269+ U106+ Z18+
541466 Jon Nilsson Vatne, 1667-1730, Lavik Høyanger SFJ R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ FGC20667+
139090 Tor Guttormsson Ovri 1618-1684 Vik i Sogn SFJ Bendik Torsson Ovri 1646-1718 R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ (L48)
317773 Tor Guttormsson Ovri 1618-1684 Vik i Sogn SFJ Guttorm Torsson Ovri 1664-1727 R1b M269+ U106+ Z381+ Z301+ (L48)
Oppdatert 18. april 2017

 

Testede morslinjer mtDNA – tested maternal lines

Tabellen viser linjer der minst én direkte etterkommer i ren morslinje fra området har testet seg. Navnet i tabellen er den eldste kjente ane i morslinja til den nålevende testpersonen – mormors mormors mor. Analysen er en mtDNA-test.

Se også oversikten over alle mt-resultater for Norgesprosjektet.

Kitnummer Eldste kjente ane i rett morslinje Søstersplitt Haplogruppe HVR1 Mutations HVR2 Mutations
H – videre testing anbefalt for å finne undergruppe
187484 Marta Johannesdt Hopperstad b1732 Vik i Sogn SFJ H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T
H10
385273 Ingeborg Markusd Hovland 1816-1894 Leikanger SFJ NO H10 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H13
137464 Anna Johannesdt Alsmo b 1852 Luster SFJ H13a1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
265586 Marta Persdotter Seim b c 1695 Vik i Sogn, SFJ H13a1a A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
239688 Kari Knutsdt 1793-1833 Lærdal SFJ H13a1a T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, C16519T G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
N14217 Agata Larsdt Elvekrok 1689-1771 Jostedal SFJ H13a1a1 A16129G, T16187C, C16188T, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H1
N51190 Brita Andersd Halland b1815 Leikanger SFJ H (H1a3) A16051G, A16129G, A16162G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T
84374 Anna Botolvsdt Lagmannsås b 1763 Leikanger SFJ H1e2c A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
N34862 Jesa Hallvardsdtr Svalheim est 1650 Lærdal SFJ H1e4 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C146T, C152T, C195T, G228A, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
H31
382193 Kristi Ingebretsd Åberge 1816 -1882 Sogndal SFJ  nær slekt H31 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
396206 Kristi Ingebretsd Åberge 1816 -1882 Sogndal SFJ  nær slekt H31 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T G73A, C152T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
H52
424371 Synnøve Knutsdt Gurvin 1753-1786 Stedje Sogndal SFJ H A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16468C G73A, C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, A532G, 309.1C, 309.2C, 315.1C
271260 Marita Endresdt Sognnes 1657-1739 Hyllestad SFJ nær slekt H52 T16093C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16468C G73A, C146T, C151T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, A532G, 309.1C, 315.1C
493727 Marita Endresdt Sognnes 1657-1739 Hyllestad SFJ  nær slekt H52 T16093Y, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16468C G73A, C146T, C151T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, A532G, 309.1C, 315.1C
J
137050 Britha T Tufte b1863 Aurland SFJ J T16063C, C16069T, T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, G228A, A234G, A247G, C295T, C462T, T489C, 522.1A, 522.2C, 315.1C
464191 Åse Simensdtr Lee b. 1715 Framfjord Vik SFJ J2b1a C16069T, T16126C, A16129G, G16145A, T16172C, T16187C, C16189T, C16193T, T16223C, G16230A, C16311T, C16519T C146T, C150T, A247G, C295T, T489C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
K
221706 Ragnhild Pedersdt Schie b1754 Luster SFJ K2a6 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, T16224C, G16230A, T16278C C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
T
522369 Unni Monsdttr Huke 1829-1906 Balestrand Sogn SFJ T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
211907 Eli Paulsdotter Kronen 1675-1753 Jostedal SFJ T2b21 T16126C, A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16294T, T16304C, C16311T C146T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
U5a
264731 Kirste Dalager b1814 Årdal SFJ U5a1a2b A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 573.1C
279405 Magnhilde Ottesdatter Førde b1842 Lavik Høyanger SFJ U5a1b1a2 A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, A16207G, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
290105 Karen Jonsdtr Hamre 1686-1731 Leikanger SFJ U5a1b1a2 A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, A16207G, T16223C, G16230A, C16256T, C16270T, T16278C, C16291T, C16311T, A16399G, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
U5b
204535 Lisbeth Olsdatter b.1753 Solund, Gulen, SFJ U5b1b1-T16192C! A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
E2711 Mari Olsd Frønningen, b.1774 Leikanger, SFJ U5b1b1-T16192C! T16093C, A16129G, T16187C, T16223C, G16230A, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
541413 Marte Ivarsdt Lerum 1657-1753 Luster SFJ U5b2c2b A16129G, T16187C, C16189T, C16192T, T16223C, G16230A, T16249C, C16270T, T16278C, C16311T, C16519T C146T, C150T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 309.2C, 315.1C
U8
377411 Skavang b 1917 Høyanger SFJ U8a1a3 A16129G, A16162G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, T16278C, C16311T, T16342C, C16519T C146T, C152T, C195T, A247G, T282C, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C
V
112850 Anna Knutsdatter Grinde d1760 Leikanger SFJ V A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, T16278C, C16294T, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
75930 Mette Torbjørnsdatter 1622 Aurland SFJ V20 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, C16256T, T16278C, C16294T, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 315.1C
138702 Ingeborg Johannesdt Lidal b 1714 Balestrand SFJ V3a1 A16129G, T16187C, C16189T, T16223C, G16230A, A16240G, T16278C, T16298C, C16311T, C16519T T72C, G73A, C146T, C152T, A189G, C195T, A247G, 522.1A, 522.2C, 309.1C, 315.1C, 522.3A, 522.4C
Oppdatert 18. april 2017

 

Lenker og bakgrunnstoff

Har du lenker som bør føres opp her? Ta kontakt med oss på epost.

 

Comments are closed